Kimchi to tradycyjne danie koreańskie, które zaciekawiło mnie formą przygotowania. Można porównać ten proces do kiszenia kapusty, jednak w kuchni koreańskiej używa się innych warzyw. Kimchi jada się jako dodatek do większości potraw.
Kimchi przygotowuje się na wiele sposobów, najczęściej z kapusty pekińskiej, mąki ryżowej i przypraw takich jak imbir i chili. W każdym rejonie Korei przygotowuje się je w inny sposób, z różnych odmian kapusty, z dodatkiem owoców morza czy warzyw. Rodzajów kimchi jest ponad 300 więc pole do inpiracji jest ogromne.
Postanowiłam zaryzykować i zrobić kimchi samodzielnie ze składników dostępnych w większości sklepów. Uwielbiam kiszone ogórki i kapustę, a kimichi łączy w sobie te wszystkie smaki i dodaje nutkę ostrości.
Składniki na kimchi (około 1-2 duże słoiki)
- 1 duża kapusta pekińskia (około 1 kg)
- 1 marchewka
- 3 litry wody
- 4 łyżki soli
Składniki na pastę kimchi
- 1 łyżka cukru (może być trzcinowy)
- 2-3 łyżki mąki ryżowej lub bardzo drobnej mąki pszennej
- łyżeczka soli
- 3 szklanki wody
- 1 ząbek czosnku
- 1/2 siekanej cebuli
- 4 łyżki sos sojowego
- 1 łyżeczka startego imbiru
- 1 łyżka papryi chili
- 3 łyżki papryki słodkiej
- łyżka papryki wędzonej (opcjonalnie)
- Kapustę kroimy wzdłuż na pół, a następnie siekamy na małe kawałeczki. Marchew ścieramy na tarce i dodajemy do miski z kapustą. Wsypujemy sól i cukier. Dokładnie wcieramy przyprawy w warzywa i zalewamy wodą.
- Warzywa w misce przykrywamy czymś ciężkim i odstawiamy do lodówki na minimum 2 -3 godziny.
- Gotujemy wodę z mąką ryżową: do zimnej wody wsypujemy mąkę i bardzo dokładnie mieszamy, aż uzyskamy mleczny kolor. W trakcie gotowania mieszamy wodę od czasu do czasu, aż zacznie wrzeć. Kiedy konsystencją będzie przypominać gęsty kleik, odstawiamy masę do ostudzenia.
- Kroimy cebulę i czosnek, ścieramy imbir.
- Do zimnej masy z mąki i wody dodajemy posiekaną cebulę, czosnek, imbir i przyprawy. Dokładnie mieszamy.
- Po upływie 3 godzin, osączamy kapustę z wody i płuczemy kilkakrotnie w wodzie by pozbyć się nadmiaru soli.
- Gotową pastę mieszamy dokładnie z kapustą w dużej misce. Możecie to zrobić przy pomocy rąk.
Tak przygotowane kimchi wkładamy do szklanych słoików. Ważne by nie napełniać słoika do samego brzegu, ponieważ w procesie fermentacji wydzielają się gazy, które mogą rozsadzić wieczko.
Kimchi powinno teraz zostać w temperaturze pokojowej 2 dni, wtedy rozpocznie się proces fermentacji. Jeśli nie macie, aż tak dużej dozy cierpliwości i lubicie życie na krawędzi… Można próbować go po 48 godzinach. Jednak najlepszy smak osiąga po dwóch tygodniach trzymania w zamknięciu w lodówce. Gotowe kimchi jest tak samo dobrym dodatkiem do dań, jak zwykła surowka, kapusta kiszona itp. Do dzieła!
Smacznego!